Experti diskutovali se studenty klimatické politiky států střední Evropy
10. 11. 2023 Autor: Michal Kolmaš Na Metropolitní univerzitě Praha se sešlo několik uznávaných odborníků a politiků, aby diskutovali o politikách změny klimatu ve střední Evropě. Konference, která se konala v rámci programu Jean Monnet Chair, přilákala více než stovku studentů a vyvolala několik zapálených diskusí.Konference hostila tři panely. První projev na úvodním keynote panelu přednesl bývalý český ministr životního prostředí a dlouholetý ředitel evropské kanceláře UNEP Jan Dusík. Zkušený environmentální diplomat definoval postoj České republiky v rámci klimatického režimu OSN a poskytl fascinující detaily ze zákulisí klimatických jednání. Dusíka následoval Kacper Szulecki, profesor z renomovaného Norského institutu pro mezinárodní vztahy (NUPI). Szulecki ukázal, proč snahy středoevropských zemí o snížení emisí nejsou dostatečné, a diskutoval o možných a dosažitelných cestách k decarbonizaci v regionu. Obě prezentace byly následovány živou diskusí.
Druhý panel se zaměřil na různé způsoby veřejné angažovanosti a aktivismu v oblasti klimatu. Čtyři projevy přednesli dr. Michaela Pixová (FSV UK, Boku Vídeň), prof. Ondřej Císař (FSV UK), Milan Vítek (Greenpeace) a Vojtěch Kudla (Limity jsme my). První dvě prezentace se zaměřily na česká klimatická hnutí, jejich inkluzivitu a (ne)rozmanitost, na rozdíly a podobnosti mezi „starými“ organizacemi jako Greenpeace a „novými“, radikálnějšími organizacemi, včetně Extinction Rebellion a Fridays for Future. Poslední dva projevy představily praktické zkušenosti insiderů z klimatických hnutí, znovu následované živou diskusí.
Poslední panel hostil tři ekonomy s odlišným přístupem ke klimatické ekonomice. Český ekonom Tomáš Sedláček (MUP) začal panel argumentem, že kapitalismus je vhodnější pro řešení změny klimatu než komunismus. Anna Kárníková (Hnutí Duha) namítla, že tato rozdílnost je zastaralá a do diskuse mnoho nepřináší, a namísto toho argumentovala, že jen omezení materiální produkce pomůže ke zpomalení oteplování a dalších propojených problémů. Pavel Zedníček, ředitel Incien (Institutu Cirkulární Ekonomiky), prosazoval střední cestu mezi oběma přístupy a tvrdil, že existují dosažitelné, i když možná ne tak radikální, kroky, které lze podniknout okamžitě. Projevy byly následovány vášnivou diskusí, která pokračovala i poté, co byl panel ukončen a dav se rozptýlil.