Jak vzniká televizní zpravodajství: studenti MUP navštívili ČT
4. 4. 2023 Autor: Kamila Klausová Vidět na vlastní oči prostory, kde vzniká televizní zpravodajství, a mluvit přímo s tvůrci programu, patří k oblíbeným exkurzím studentů mediálních studií. V březnu se jim v prostorách České televize v rámci semináře Práce editora v médiích věnovala hlavní dramaturgyně pořadu Události, komentáře Martina Riebauerová a editor pořadu Interview Kamil Švec. Zde jsou ohlasy tří zúčastněných.Eliška Nová: „Návštěva v ČT se pro mě stala velmi přínosnou. Prostřednictvím přednášky paní dramaturgyně a pana editora jsem pronikla blíže ke tvorbě pořadu Události a komentáře, líbilo se mi studio a celkový prostor pro práci. Během návštěvy jsem potkala spoustu milých lidí, dozvěděla se o možnostech stáže, jichž v letních měsících ráda využiji.“
Terezie Vondráčková: „Největší radost mi udělalo, že nás televizí provázel editor Kamil Švec, kterého považuji za naprostého profíka. Jeho výklad byl nesmírně zajímavý a poutavý. Zaujala mě také kombinace moderní techniky (kamery, světla) s nástroji na jejich stahování, které vypadaly, že se v televizi používají už několik let. Takový vtipný kontrast - některé věci prostě moderní technologie nenahradí.“
Také se mi líbilo studio 9 (zelené „greenscreen“ studio) a práce s ním (zelená deka na zakrytí atd.). „Překvapila“ mě i jídelna, čekala bych takovou tu klasickou kantýnu středních škol, v televizi je ale velký výběr jídla, je světlá a působí pozitivně. Také mě zaujalo, kolikrát zmínila Martina Riebauerová význam pozice koeditora – to je asi mimo samotné dojmy, spíš takový osobní postřeh – v rozhlase se stejná pozice nazývá produkce.“
Josef Hromada: „Během návštěvy České televize, kdy jsme mohli nahlédnout do zákulisí práce redaktorů, moderátorů a techniků, mě nejvíce uchvátilo osvětlení. Jedná se o práci, která je překvapivě málo vyzdvihována, a přitom je nepostradatelnou součást televizního vizuálu. Obzvlášť ve studio s klíčovacím pozadím, u něhož je nasvícení nezbytné pro docílení výsledného efektu dosazení obrazu. Díky hlavnímu osvětlovači v daném studiu jsme tak měli možnost vidět v reálném čase úpravu intenzity světel a jejich vliv na výsledný obraz, který by jinak obsahoval znatelný digitální šum.“