Můžu jíst, když kojím jahody? aneb Mladým bude stát od února…

29. 3. 2016 Autor: Eva Niklesová a Petr Vybíral Zatímco první souvětí je zkopírováno z dotazů na internetovém serveru, druhá věta je titulkovou z jednoho nebulvárního deníku. V dotazu, který vznesla jistá tazatelka, chybí jedna čárka. Jedna hloupá čárka! Její absence je však v tomto případě docela zásadní, změnila totiž smysl dotazu. Takto napsané to v češtině znamená jen a jen dotaz na to, jestli může dotyčná jíst, kojí-li jahody. A to pomíjíme stylistickou topornost tohoto dotazu. Vhodnější by samozřejmě bylo „Můžu jíst jahody, když kojím?“

V druhé větě není vlastně chyba žádná. Přesto vás tento titulek jistě udeří do očí. Měl by. Nemá smysl psát tady o tom proč. Důležité je, že „něčím“ zaujme. A to by titulky přece měly. Stejně tak by ale měly být jednoznačné. Čtenář, divák, tazatel či diskutér mají právo na to, abych sdělovanému textu rozuměli pokud možno ihned. (Je tedy v tomto případě slovo stát podstatným jménem, nebo slovesem?)

I ti, kteří čtou vaše ročníkové, seminární, bakalářské či magisterské práce, mají tohle právo. Někdy ve svých pracích někteří z vás mají spoustu chyb (podcení tedy složku formální), jiní se zas potýkají se stránkou obsahovou. Z některých textů je to často vidět hned od úvodních vět. Bohužel! Snažte se tedy myslet na to, že stejně tak jako dobře myšlenku zformulovat a vyjádřit ji je důležité i to, aby byla napsána pokud možno bez chyb či překlepů.

Katedra mediálních studií pro vás připravila kompendium toho, v čem se v češtině často chybuje. Jeho autoři ho pojmenovali Gramatický, pravopisný a stylistický bobřík. Pro některé z vás to bude jen opakování, jiní si možná vzpomenou, že tohle se už opravdu učili. To není důležité. Podstatné je, abyste se do našeho metropolitního bobříka podívali. Jde o interní pomůcku hlavně našim studentům. Budeme rádi, když v ní najdete odpovědi na to, co vás trápí. V češtině! Bobříka najdete na 
https://www.mup.cz/niklesova-eva-vybiral-petr-gramaticky-pravopisny-a-stylisticky-bobrik/.

Na závěr snad jen pro připomenutí. Na liště Oblíbené by každý ze studentů měl mít uloženy stránky Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český. Tu prosím používejte ve všech případech, kdy si nejste jisti. Najdete ji na 
http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Pro citace pak platí Česká státní norma: ČSN ISO 690 (01 0197), která je platná od 1. dubna 2011.