Studijní návštěva Vinných sklepů Kutná Hora
13. 5. 2022 Autor: Jakub Šaroun, Marek Beneš V rámci povinně volitelného předmětu „Turistika za vínem, pivem a gastronomií“ se konal praktický seminář se zaměřením na vinařství s výjezdem do terénu. Cílem bylo kdysi věhlasné město bohaté díky těžbě stříbra, jedno z nejvýznamnějších českých královských měst – Kutná Hora, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.Účelem tohoto kurzu je seznámit studenty se světem moderní turistiky za vínem, pivem a gastronomií jako specifického druhu turismu a s tím spojené kultury a poukázat, jak mnohé regiony v Evropě úspěšně využívají lokálních produktů (vína, piva či potravin a pokrmů) k propagaci a zatraktivnění turismu. Součástí výuky jsou praktické semináře, konané i mimo budovu univerzity (v hotelu, pivovaru, vinařství). Z vinařských firem byly zvoleny Vinné sklepy Kutná Hora, ne tolik vzdálené od Prahy, kam se skupina účastníků kurzu vydala i s vyučujícími společně vlakem.
Vinné sklepy Kutná Hora sídlí v bývalém Voršilském klášteře v Kutné Hoře. Zde nás čekala provozní ředitelka Soňa Podholová, se kterou jsme se nejprve vydali na vinohrad na úpatí vrchu Kaňk, což je místo, kde se v r. 1421 odehrála bitva u Kutné Hory. Je odtud mimochodem krásný výhled ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci (památka UNESCO) a také na Kutnou horu a Čáslav. Dozvěděli jsme se, že firma hospodaří v okolí na více než 80 hektarech půdy, z nichž přes polovinu tvoří vinice, zbytek pak pastviny pro ovce, sady a pole. Cílem je tvořit soběstačný statek s ekologickými produkty v nejvyšší kvalitě. Soustředí se na výrobu biodynamických vín, při jejichž zpracování se nepoužívají chemické preparáty ani ve vinici, ani ve sklepě. Celý statek je certifikován značkou BIO a jako jediné vinařství v Česku i na Slovensku je držitelem prestižní certifikace DEMETER (jméno řecké bohyně úrodnosti a plodnosti), představující nejvyšší dostupný standard pro ekologické pěstitele. Značka Demeter informuje zákazníka, že daný výrobce hospodaří biodynamickými zemědělskými metodami – tedy především se zapovídá používání syntetických chemických látek a ošetřování půdy a rostlin se provádí speciálními preparáty. Ve vinařství pro ošetřování révy používají bylinné extrakty, které si sami vyrábí. Dále např. vytvořili u vinohradů biokoridory, které poskytují životní prostor širokému spektru flóry a fauny. Biologické odpady z vinic a okolí jsou kompostovány, nebo speciálně zpracovány na biouhel (sami jsme si osahali), který se pak vrací do půdy jako živiny.
Po obhlídce vinohradů jsme se přesunuli zpět do kláštera, kde následovala prohlídka sklepů. Vína zde kvasí spontánně a nejsou „krášlená“ žádnými aditivy, čímž si zachovávají terroir místa původu, a navíc způsob jejich zpracování umožňuje minimalizovat použití síry nutné pro stabilizaci vína. Vyrábí se tu vína také prastarou gruzínskou metodou v hliněných nádobách kvevri, které jsou zakopané do země a hrozny se v nich i s třapinami po dlouhou dobu macerují bez přístupu vzduchu.
Další částí návštěvy byla samotná degustace produktů, na kterou jsme se pochopitelně nejvíc těšili :-). Odebrali jsme se do krásné degustační místnosti situované vedle firemní vinotéky, kde pro nás byly připravené vzorky vín a drobné občerstvení. Již v předchozích lekcích kurzu se probíraly (i prakticky) základy degustace, takže studenti tušili, do čeho jdou. Pomalu jsme si přechutnávali podávané vzorky a probírali další zajímavosti o víně a vinařství, které ještě během dne nezazněly, a sdělovali vlastní dojmy. Při tom jsme zakusovali pečivo, sýry a uzeniny. Vinné sklepy Kutná Hora v rámci degustací podporují lokální farmáře, takže pro občerstvení používají co nejvíce produktů z lokálních zdrojů. Pořádají i speciální degustace s párováním vína s různými pokrmy z lokálních surovin. Nutno dodat, že se také podílí na kulturních akcích v regionu a podporují místní neziskové organizace. S jejich produkty se můžeme setkat mimo jiné i v městské vinici na terasách přímo pod skvostným chrámem svaté Barbory, kde je umístěn ochutnávkový stánek.
Rádi bychom ještě pokračovali, ale paní Podholová se pro další povinnosti už musela omluvit, takže jsme se rozloučili a poděkovali za vstřícný přístup a zajímavé a podrobné informace. Ve vinotéce jsme si ještě nakoupili pár produktů domů a šup zase na vlak. Budeme se těšit na další rok, kdy zájemců o tento seminář jistě přibude.
Povinně volitelný kurz „Turistika za vínem, pivem a gastronomií“ vyučují Dr. Petr Lžičař, prof. Nik Hynek a Dr. Marek Beneš. Studenti se během praktických seminářů podívali nejen do Vinných sklepů Kutná Hora, ale i do pivovaru U Fleků a do pražských hotelů Grandium a Grand Majestic Plaza. Přímo v učebně pak studenty seznámil se základy degustace i spolupracovník moravského vinařství Dufek ze Svatobořic-Mistřína, Jakub Šaroun. Kurz byl poprvé otevřen v akademickém roce 2021/2022 pro omezený počet zájemců jak studijního programu Cestovní ruch, tak i studentů ostatních studijních programů.