Unikátní výstava na MUP prezentuje nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů k letem 1938–1939
20. 9. 2019 Autor: redakce Metropolitní univerzita Praha ve spolupráci s Federální archivní agenturou Ruské federace a Historickým ústavem Akademie věd České republiky uspořádaly výstavu „Rozbití Československa 1938–1939: Nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů“. Její vernisáž proběhla 16. září a po ní následovala mezinárodní vědecká konference „Sovětský svaz a Mnichov 1938“.Vernisáže výstavy, prezentující fotokopie cca 140 archivních dokumentů a fotografií, mapujících zahraniční politiku Sovětského svazu vůči nacistickému Německu, Rakousku a Československu od září 1937 do března 1939, se zúčastnila řada významných hostů. Úvodní slovo pronesli prorektor MUP a zástupce vedoucího katedry politologie a humanitních studií dr. Jan Bureš, vedoucí oddělení dějin 20. století a zástupce ředitele Historického ústavu AV ČR doc. Jan Němeček a dále pak zástupce Ruského státního vojenského archivu v Moskvě Vladimír Petrovič Tarasov.
Vystavené dokumenty jsou takto představeny v České republice odborné i laické veřejnosti vůbec poprvé. Součástí výstavy je i úvodní panel vysvětlující širší kontext mnichovské krize. Přiblíženy jsou především záznamy jednání sovětského vyslance v Praze S. S. Alexandrovského s československými představiteli (ministrem zahraničních věcí Kamilem Kroftou a prezidentem Edvardem Benešem), politické zprávy o situaci v Československu či šifrované telegramy k situaci v ČSR. Dále mohou zaujmout německé vojenské i politické zprávy a zprávy sovětské rozvědky. Mezi nejzajímavější vystavené dokumenty patří také originál Stalinovy odpovědi na žádost E. Beneše o pomoc Československu ze září 1938. Dokumenty jsou doprovázeny fotografiemi klíčových aktérů událostí. Návštěvníkům je k dispozici také katalog prezentující klíčové nejdůležitější dokumenty včetně jejich českého překladu.
Po skončení vernisáže se uskutečnila mezinárodní vědecká konference „Sovětský svaz a Mnichov 1938“. Vystoupili zde přední čeští a zahraniční historici, specializující se na danou problematiku. Zaměřili se na zkoumání okolností samotné mnichovské dohody a na možnosti pomoci Sovětského svazu Československu. Jednotlivé příspěvky vzbuzovaly mezi odborníky řadu dalších otázek a reakcí v diskuzi.
Výstava potrvá do konce září, tak neváhejte a zavítejte na MUP prohlédnout si tuto prezentaci unikátních dokumentů. Přístupná je od pondělí do čtvrtka (10–18 h) ve strašnické budově Metropolitní univerzity Praha.