Výjimečný úspěch Metropolitní univerzity Praha, uspěly tři naše projekty GAČR

11. 12. 2024 Autor: redakce Řada akademiků Metropolitní univerzity Praha každý rok podává své projekty žádající o podporu Grantové agentury České republiky (GAČR) a pravidelně se setkáváme s úspěchy. Tři úspěšné projekty v jednom roce jsou ale výjimečný úspěch, ke kterému gratulujeme zejména úspěšným žadatelům, tedy Šárce Kolmašové, Lukášovi Tichému a Alešovi Karmazinovi.

Šárka Kolmašová uspěla s projektem „Šíření anti-genderového radikalismu mezi pravicovými stranami, hnutími a komunitami v zemích V4“, jenž zkoumá, jak se v posledních 15 letech šíří anti-genderové radikální ideologie v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Zabývá se rolí politických aktérů, digitálních platforem a sociálních sítí, stejně jako vlivem transnacionálních krajně pravicových hnutí na formování a šíření těchto radikálních narativů. "Projekt si klade za cíl pochopit anti-genderový radikalismus v konkrétním sociopolitickém kontextu vybraných zemí," shrnuje vlastními slovy Šárka Kolmašová.

Projekt Lukáše Tichého se věnuje rostoucím bezpečnostním hrozbám, které přiměly EU k přehodnocení evropské politiky sousedství, což vedlo k posunu v přístupu a vnímání sousedů EU na východě a jihu. "Zejména kroky Ruska prohloubily stávající závislost na vnějších zdrojích energie a ohrozily plány EU na energetickou transformaci, jmenovitě Zelenou dohodu pro Evropu (EGD), popisuje Lukáš Tichý svůj výzkum. "V reakci na to je nyní snaha posílit vazby s nejistým a energeticky nestabilním východním regionem, zejména Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií, ale také Arménií a Ázerbájdžánem, a také prozkoumat alternativní zdroje energie a dodavatele, kteří se nacházejí především na Blízkém východě a v severní Africe," dodává". Cílem projektu je prozkoumat tuto transformaci z hlediska identifikace nových vzorců vznikajících vzájemných závislostí s regiony v sousedství EU doprovázené hledáním nových zdrojů energie a alternativ v EU po zavedení EGD a ruském útoku na Ukrajině.

Aleš Karmazin si všímá, že "nezápadní státy dlouhodobně (a stále více) kritizují dřívější koloniální expansionismus, dominanci Západu a nespravedlnosti zakořeněné v liberáním mezinárodním řádu." Jeho projekt tak zkoumá, jak je tento typ argumentů využíván pro vytváření nových principů politického uspořádání mimo liberální mezinárodní řád. Zaměřuje se především na Rusko, Čínu a Indii a rozvněž jejich vztahy s dalšími státy globálního Jihu.

Všichni tři naši kolegové se shodují v tom, že dává smysl projekty GAČR podávat a vyzývají váš k tomu: "GAČR je rozhodně kompetitivní, v českém prostředí je to ale nejsmysluplnější grantové financování pro výzkumné projekty. Navíc dává zároveň slušnou finanční podporu pro související aktivity, jako jsou zahraniční cesty apod.," shrnuje svou zkušenost s GAČR Aleš Karmazin. "Je to určitě výzva, která přináší možnost řešení zajímavých témat a posouvá akademika v jeho vědecké dráze," doplňuje ho Lukáš Tichý.

Názor svých kolegů podepisuje i Šárka Kolmašová: "Získání finanční podpory od Grantové agentury České republiky je významným uznáním vědecké hodnoty a společenské relevance projektu." Upozorňuje také, že nejde jen o prostředky pro provádění hloubkového výzkumu, spolupráci s mezinárodními odborníky a tvorbu kvalitních publikací. "Navíc celý výzkumný tým získává zkušenosti s procesem přípravy žádosti, samotného výzkumu a publikováním, což je obzvláště důležité pro začínající vědce," vyzývá Šárka Kolmašová kolegy k tomu, aby zvážili podání projektu v nejbližším termínu.