Do Japonska nejen za studiem
14. 10. 2022 Autor: Anna Macounová Anna Macounová, studentka druhého ročníku bakalářského programu Mezinárodní vztahy – Asijská studia, byla v letním semestru na japonské partnerské univerzitě Kyoto Sangyo University. Podělila se s námi o své zážitky a zkušenosti.Jakožto milovník japonské kultury jsem nemohla nevyužít příležitosti zúčastnit se studijního pobytu v rámci Erasmus+ v Japonsku. Ke svému pobytu jsem si zvolila Kyoto Sangyo University, protože kde jinde chcete objevovat japonskou kulturu a historii než právě v Kjótu, které je bývalým hlavním městem. Chtěla jsem vyjet na dva semestry, ale vzhledem k situaci ohledně Covid-19 jsem mohla vyjet jen na jeden, ale i tak to stálo za to.
Během svého pobytu jsem byla schopna poznat nejen lidi z různých koutů světa, ale i díky skvělé organizaci Zahraničního oddělení na japonské univerzitě, poznat i skutečnou japonskou kulturu, tradice, a to včetně obyčejného života Japonců. Pan Paul Churton jako vedoucí Zahraničního oddělení se opravdu snažil, abychom si Japonsko mohli užít opravdu naplno. Zajistil nám nejen vstupenky na Jarní tance Geiko, které trvalo neuvěřitelné tři hodiny, ale i díky pandemii jsme jako výměnní studenti byli osloveni zúčastnit se výuky angličtiny na vyšší střední škole, která byla zakončena návštěvou televizní stanice s mým osobním vystoupením v japonské televizi, na které rozhodně nikdy nezapomenu. Jako cizinec, který velmi vyčnívá z davu v době, kdy stále do Japonska nemohou přijíždět turisti, jsem se několikrát ocitla v centru pozornosti, které se člověk prostě nevyhne. Téměř všichni si vás chtějí vyfotit, a tak se člověk občas cítí jako zvíře v zoo.
Jako člověk, který musí zkusit a navštívit úplně vše, jsem se rozhodla každý víkend vyjet někam na výlet. Nezáleželo na tom, jestli to byl výstup na horu, kde se nachází chrám či svatyně, nebo cesta Shinkansenem, díky kterému se ocitnete za 2 hodiny v Tokiu. Anebo si koupit celodenní jízdenku na MHD a jít se projít ulicemi Kjóta či nasednout na obyčejný vlak a jet na nedaleký hrad nebo k jezeru Biwa, kde strávíte celý den, protože je takové horko, že se nikde jinde než u vody být nedá.
Musím ale zmínit, že cestování v Japonsku je velmi drahé a musíte o svých výdajích přemýšlet. Sama jsem na svou cestu do Japonska aktivně šetřila od roku 2019. I za cenu návratu domů úplně bez peněž, ale nabitá zážitky a zkušenostmi do konce života, to bezpochyby za to stálo.
Hrad Gifu
Výstup na posvátnou horu Hieizan organizovaný univerzitou
Hlavní nádvoří Kyoto Sangyo University
Socha Hačikó v Tokiu
Socha před hradem Ógaki
Rozkvétající sakury, které lemují téměř každou řeku
Chrám Meoto Iwa v prefektuře Ise
Historické město Nara je proslulé svými jeleny, kvůli kterým přijíždí velké davy turistů