Když se řekne Sarajevo...
26. 10. 2023 Autor: Jan Bureš ...spojí si většina z nás toto město v první řadě s atentátem na následníka rakousko-uherského trůnu, ze kterého vzplál v létě roku 1914 požár první světové války. Druhá, neméně smutná asociace nás vrací do méně vzdálené minulosti, kdy se toto město stalo těžce zkoušeným ohniskem jugoslávské občanské války v první polovině 90. let.Mě k rozhodnutí navštívit toto město inspiroval nejen zájem o moderní historii obecně a o dějiny balkánských zemí konkrétněji, ale také fakt, že Metropolitní univerzita Praha má v Sarajevu partnerskou vysokou školu, International Burch University (IBU), která je největší a nejkvalitnější soukromou vysokou školou v Bosně a Hercegovině, a která se specializuje na mezinárodní vztahy. Využil jsem tedy možnosti vycestovat do Sarajeva v rámci staff mobility programu Erasmus+ a na konci června 2022 jsem se vydal do Sarajeva. IBU je univerzita založená britským vzdělávacím konsorciem Sterling Education Group, což znamená, že kromě bosenských má také britské akreditace studijních programů. Veškerá výuka probíhá v angličtině a pro naše studenty nabízí možnost studovat především bakalářský program International Relations and European Studies. Studenti se učí v moderním kampusu, v němž najdete špičkově vybavené učebny, knihovnu, sportoviště či restauraci s terasou s výhledem na celé město. A hlavně – atmosféra Sarajeva vás naprosto uchvátí. Nic nepřekvapí návštěvníka Sarajeva víc než onen kontrast mezi krutou zkušeností, jíž si město ve své nedávné historii prošlo, a úpornou snahou žít dnes moderně a naplno. Město leží v údolí obklopené ze všech stran kopci, které spoluvytvářejí jeho jedinečnou atmosféru. Sarajevo je úžasnou směsicí všech možných architektonických slohů – v centru i na všech okolních kopcích jsou rozesety muslimské mešity a minarety, vedle nich stojí křesťanské baziliky i pravoslavné kostely. Nedaleko nich se tyčí moderní mrakodrapy a vládní budovy. To vše je doplněno krásnou hlavní třídou v centru města, vystavěnou ve vídeňském stylu koncem 19. století, v době rakousko-uherské správy Bosny. Na nábřeží říčky Miljacky můžete snadno nalézt onu slavnou křižovatku, jež se 28. června 1914 stala osudnou arcivévodovi Františku Ferdinandovi a jeho ženě Žofii Chotkové. Na onom tragickém místě je dnes působivé muzeum atentátu. Na krásném srbském hřbitově pak můžete přemýšlet o historii u Kaple národních hrdinů, v níž jsou pochováni všichni atentátníci včetně Gavrilo Principa. Nedaleko od tohoto místa se stále majestátně tyčí zbytky olympijského stadionu s ikonickým logem sarajevské olympiády.
Můžete se zde donekonečna toulat úzkými uličkami, plných restaurací, kaváren a čajoven, které Vám nabídnou tradiční balkánskou i arabskou kuchyni či výbornou bosenskou kávu z džezvy – a navíc za skvělé ceny. Sarajevo je město studentů a mladých lidí vůbec, v létě Vás v centru uchvátí krásné Chorvatky, Muslimky a Srbky, jak se spolu vesele baví u kávy nebo u drinku v nepřeberném množství barů a dancingů. Město je neustále plné turistů ze všech koutů Evropy. Nezapomenutelným zážitkem je procházka nočním centrem, kdy jsou všechny památky krásně nasvícené a kdy se můžete třeba účastnit muslimské modlitby v hlavní mešitě.
Chcete-li si připomenout dobu zimní olympiády 1984, kterou sportovní komentátoři dodnes označují jako jednu z nejhezčích vůbec, můžete se nechat vyvézt lanovkou na horu Trebevič, odkud je nádherný výhled na celé město. Mimochodem, lanovku, jejíž kabiny jsou v barvách olympijských kruhů, vybudovali původně českoslovenští inženýři, a po bosenské válce ji pak obnovili Italové jako dar městu Sarajevo.
Rozhodnete-li se odjet na semestr nebo dva studovat na naši partnerskou univerzitu v Sarajevu, nemůžete udělat chybu. Budete navštěvovat moderně pojatou výuku v programu IRES, poznáte nové přátele a zjistíte, že Sarajevo je krásné, veselé, bezpečné a zároveň vzrušující město – tak vzdálené stereotypům či předsudkům, které mnohým dosud zcela zbytečně brání jej navštívit.