Moje stáž v Baskicku
24. 4. 2015 Autor: Miriam Trumpus Do Baskicka jsem jela s očekáváním tepla a sluníčka, jež je to první, co si vybavíte, když se řekne Španělsko, ale realita byla poněkud jiná. Baskicko leží na pobřeží Atlantického oceánu, a tudíž jsou zde hlavně v zimních měsících obvyklé silné větry od moře a častý déšť. Někdy se mohou vystřídat až čtyři roční období v jednom dni. Bez kvalitního deštníku se člověk neobejde. Na druhou stranu je zde ale plno zeleně a krásný čerstvý vzduch.Baskicko je autonomní oblast, která má svoji vlastní vládu a jazyk. Pro většinu obyvatel je tedy španělština až druhý jazyk, ale poněvadž je to úřední jazyk, kterému jsou od mala vystavováni, ovládají ji všichni perfektně na úrovni rodilého mluvčího.
Baskové jsou velice sympatičtí, vřelí, pohostinní a přátelští, ale také nesmírně hrdí na svůj původ. Už po staletí usilují o nezávislost a odtržení od Španělska, takže když Baska nazvete Španělem, riskujete, že se dotyčný může urazit.
Po pracovní stránce o sobě místní rádi tvrdí, že mají morálku jako Němci a dovedou se bavit jako jižané. Musím uznat, že na tomto tvrzení je něco pravdy, protože Baskicko je nejvyspělejší a společně s Katalánskem a Barcelonou nejbohatší část Španělska. Panuje zde přesnost a dochvilnost, houževnatost a motivace k práci. O víkendech a po večerech tu ale není o zábavu nouzi. Lidé se rádi chodí bavit do místních restaurací a barů a není nic neobvyklého, když už v sobotu kolem poledne potkáváte na ulicích před bary veselé skupinky se sklenkou vína v ruce. Během roku, tedy téměř každý měsíc, se zde koná nějaká slavnost, při které se místní většinou převlékají do tematických kostýmů, a koná se průvod městem.
Co se týká mého pracovního pobytu v Tknice, byla jsem zařazena na mezinárodní oddělení a věnovala se rozvoji projektů v oblasti vyššího odborného vzdělávání, které byly především zaměřeny na spolupráci s asijskými, africkými a jihoamerickými státy. Dále jsem asistovala při organizaci konferencí a mobility profesorů a vypomáhala s administrativou. V kanceláři nás bylo celkem sedm, ale z toho jsem spolupracovala jen se třemi kolegy, další tři se věnovali marketingu a spolupráci s místními institucemi. Tknika čítá celkem přibližně 30 stálých zaměstnanců a kolem 200 externistů, kteří spolupracují na projektech v rámci inovace na částečný úvazek. 95 % zaměstnanců i spolupracovníků jsou většinou bývalí učitelé středních a vyšších odborných škol.
Tknika se nachází asi 10 km od San Sebastianu a 3 km od městečka Renteria na odlehlém místě nedaleko dálnice. Já jsem bydlela v San Sebastianu a každé ráno a odpoledne dojížděla s kolegy autem. Městskou dopravou je celkem obtížné se tam dostat.
Volný čas jsem zde trávila studiem španělštiny, při kterém jsem docházela dvakrát týdně do kurzu na Univerzitu Deusto. Dále jsem se věnovala sportovním aktivitám a hlavně v jarních a letních měsících výletům do okolí. Obyvatelé San Sebastianu jsou velmi sportovně založeni a město pak nabízí širokospektré sportovní vyžití. San Sebastian je díky své pláži Zurriola vyhlášeným rájem surfařů, kde vás vlny většinou nezklamou. Z důvodu blízké polohy od francouzských hranic se zde odráží francouzský vliv hlavně v místní architektuře a částečně i v gastronomii. Domy a vily ve francouzském stylu lemují pláž Concha, která se nachází v zálivu a mimochodem také patří k jedné z nejhezčích městských pláží světa.
Na stáži, která proběhla v rámci projektu Leonardo da Vinci pro absolventy MUP, jsem byla velmi spokojená, pobyt měl pro mě velký přínos, jak po osobní, tak po profesní stránce. Na své současné místo v Alicante jsem byla přijata právě díky této zkušenosti. Vřele doporučuji každému navštívit Baskicko, ať už jako stážista, student, nebo turista.