Na Erasmu v Madridu
5. 10. 2023 Autor: Marie Macháčková Jako introvertnější jedinec jsem nad tím vyjet studovat do zahraničí dlouhou dobu váhala. Nakonec jsem si řekla, že mé roky na vysoké škole se velmi rychle blíží ke konci a dost možná toho jednou budu litovat, a tak jsem si podala přihlášku na tři španělské univerzity a modlila se, aby alespoň jedna z nich vyšla.V lednu 2022 jsem tak nastoupila na universitu Francisco de Vittoria v Madridu. První dny byly náročné – změny v rozvrhu se mi zdály nemožné a vždy, kdy už mi přišlo, že můj rozvrh začíná dávat smysl, předmět se přesunul na jiný čas a já byla opět na začátku. Uklidňovalo mě jedině zjištění, že jsou na tom všichni stejně, a fakt, že ač se Španělé na studijním oddělení mohli zdát chaotičtí, neváhali poradit. Nakonec se mi rozvrh podařilo dát do kupy a můj semestr v Madridu mohl začít.
Původně jsem chtěla zvolit alespoň jeden předmět ve španělštině, ale neměla jsem španělštinu ještě tolik naučenou, aby mi cokoliv z toho, co učitel říká, dávalo smysl, proto jsem nakonec chodila jen na předměty vyučované v angličtině a na jazykový kurz španělského jazyka. Předměty byly opravdu zajímavé a často jsme vedli, ač nedobrovolně, různé debaty a psali eseje. Styl vyučování mi přišel odlišný od toho českého. Nehrálo se jen na závěrečné testy nebo docházku, ale na celkovou aktivitu právě v rámci esejí a debat. Bylo však zřejmé, že nikdo nechce navštěvujícím studentům nijak ztížit jejich pobyt v zahraničí.
Kampus nabízel jídelnu a několik foodtrucků s různou španělskou kuchyní či obyčejným fast foodem, bazén a posilovnu, obrovskou knihovnu a malý „lesík“, který fungoval jako kuřácká zóna. Škola nabízela Buddy program a místní studenti sami nabízeli různá setkání mimo školní pozemky – výlety do okolních měst nebo sešlost u piva a tapas v pátek večer. Dle mého názoru je obavou mnoha lidí to, že budou osamoceni. Je velmi snadné si během Erasmu najít přátele, i když jste třeba tak introvertní jako já, protože na jakékoliv hodině můžete potkat podobně ztraceného studenta, s kterým se dáte do řeči, nebo můžete své spřízněné duše najít v bytě, který si pronajímáte. To byl můj případ, protože spolubydlících jsem měla hned šest a s většinou jsem si sedla a podnikala výlety s nimi.
Kolem Madridu se nachází spousta zajímavých míst – klášter El Escorial, městečko Cuenca s visícími domy ze skály, staré město Toledo, které trochu připomíná vytuněný Český Krumlov... Pro milovníky přírody je v okolí i spousta parků, které se dají celé dny prozkoumávat. Na Španělsku je krásné to, že mají pořád nějaké svátky, takže na cestování opravdu čas je. Například v dubnu je týden volna, Semana Santa (= Svatý týden), během které jsem se spolubydlící odjela procestovat Galicii, severní část Španělska, kde mi přišlo, že jsem rázem skoro v jiné zemi.
Madrid je krásné multikulturní město, které nabízí od všeho trochu – najdete tu výborná jídla, skvělé kluby, umění plná muzea a galerie, střešní bary, které poskytují dechberoucí pohledy, prostorné parky, kam se rádi během veder schováte... Nabízí všechno, co budete hledat. Jen k moři si budete muset zajet o trochu dál.