
Na stáž do Vietnamu? Proč ne.
3. 4. 2025 Autor: Elin Černochová Loni jsem se vrátila z ročního Erasmu v Jižní Koreji. Všechny jsem ujistila, že se určitě nikam už nechystám a rozhodně teď budeme mít čas vše dohnat. Vtom ale mi do e-mailové schránky přišla nabídka stáže v Českém centru Hanoj, která se nabízela studentům katedry mediálních studií. No nic, nedalo se nic dělat. Sbalila jsem si zas kufry, které byly poslední rok mým nejbližším parťákem a vyrazila na další dobrodružství!Hanoj byla od prvního momentu svá. Já jsem se do Hanoje a do Ho Chi Minhu podívala už v minulém roce, ale i tak mě neskutečně překvapila. Život ve Vietnamu se od toho našeho českého liší skoro ve všem. V hlavním městě je lidí, jak v celé naší republice dohromady. Místo procházky domů pěšky nasednete na motorku a projíždíte městem, ve kterém se otiskává ledabylost socialismu a zároveň paradoxně určitá svoboda, kterou člověk ve vyspělé zemi málo zažívá.
Ve Vietnamu je totiž všechno tak trochu ,,na koleni“. Restaurace jsou často rodinné podniky, kde se v malém prostoru matka s dcerou a mužem střídají ve vaření a servírování neskutečně výborných jídel. Leckdy musíte mobilizovat svoje vyjednávací schopnosti, protože na trzích je klasickou praktikou to, že si musíte vyhádat lepší cenu. Doprava je naprostý chaos, kde se člověk řídí především svým selským rozumem, pokud se rozhodne, že ten den chce při cestě do práce přežít. Vídáte denně lidi, kteří žijí oproti nám s málem a stejně z nich cítíte radost a pocit, že jim vlastně tolik nechybí. Pro mě jako holku z města to nejdřív bylo náročné se tomu přizpůsobit. Ale po čase jsem si uvědomila, že ve spoustě věcech to vlastně je opravdu osvobozující a hodně mi to otevřelo oči.
České centrum, kde jsem absolvovala stáž, bylo skvělé. Na práci jsme dohromady byly čtyři, moje dvě šéfové a další stážistka z Česka a měla jsem velké štěstí, že se všemi se práce proměnila v radost.
Jelikož centrum bylo zřízené v Hanoji poměrně nedávno, naším úkolem bylo nejen organizování akcí, správa sociálních sítí, ale i vymyšlení brandingu a měly jsme v tomto ohledu poměrně svobodu a mohly jsme si po domluvě s našimi nadřízenými vymýšlet nové strategie a osahat si i to, jak funguje marketing u takové organizace. Jako studentka Mediálních studií jsem si notovala, protože to byla zkušenost, která mi přímo korespondovala s mým zaměřením.
Hodně jsme spolupracovaly i s Velvyslanectvím České republiky, pod kterou Česká centra spadají a potkaly jsme spoustu zajímavých lidí z různých profesí. Zároveň i zde jsme pocítili rozdílnost v kulturách, což bylo leckdy náročné, ale řekla bych, že primárně hodně poučné.
Jako všechny věci, měla stáž v Hanoj svůj rub i líc, ale každému, kdo by o podobném výjezdu uvažoval, bych ho vřele doporučila. Tři měsíce utekly jako voda a pocitově jsem se posunula ve zkušenostech tak o rok dopředu. Naše škola byl velmi vstřícná a pohotová co se týče všech potřebných formalit a výjezd tak byl i z tohoto hlediska velmi příjemný. Až Vám do emailu přistane podobná nabídka jako mně, využijte příležitosti, oprašte kufry a jeďte!
Stáž byla finančně podpořena z grantu Erasmus+ od Educa International v rámci konsorcia vysokých škol, jehož je MUP členem.
Elin Černochová, studentka MUP, 3. roč. Bc. Mediální studia
Další z rubriky


