Na stáži ve Španělsku
4. 5. 2022 Autor: Dominika Kotajná Období od září 2021 do dubna 2022 strávila Dominika Kotajná, absolventka programu Mezinárodní vztahy a evropská studia, na stáži ve španělské Seville. O tom, jak se ke stáži dostala a co jí stáž přinesla, se s námi Dominika podělila v následujícím článku.Bylo jaro 2021, já pomalu dopisovala diplomku a v hlavě se mi střídal narůstající stres z blížících se státnic s dojímáním se nad koncem mých studentských let. Dojímání zase poměrně brzy nahradily obavy z otázky, kterou si ke konci studia položí asi spoustu studentů: “Co vlastně budu po škole dělat?” Po pár zkušenostech žití v zahraničí v rámci Erasmu a letních brigád se mi zatím nechtěla začínat kariéra doma v Česku. Na SISu jsem si tedy začala hledat informace, zda je možné jet na stáž po ukončení studia, a ještě si tak prodloužit mladistvý život a zároveň si koupit čas na rozhodování ohledně mé budoucnosti. Možné to je, pouze je potřeba podat přihlášku ještě před státnicemi na studijní oddělení. Tak jsem to udělala a plná nadějí jsem si začala hledat stáž. Můj idealismus však postupně opadal, protože vzhledem k pandemii posledních 2 let mé možnosti byly omezenější. Dalším problémem byla moje neznalost jazyka. Na stáž jsem chtěla do Španělska, což se ukázalo jako možná příliš sebevědomé rozhodnutí vzhledem k tomu, že španělsky jsem uměla říct v té době maximálně “Hola”. Ve Španělsku, a především na jihu, je téměř nemožné se domluvit s místními angličtinou.
V červnu jsem úspěšně odstátnicovala a radost mi pouze kazil fakt, že mě stále více tlačil čas na to, najít si stáž. Mnou oslovené organizace či firmy mě však většinou odmítaly kvůli mé neznalosti španělštiny nebo nedostatečné kvalifikaci, a nebo mi ve spoustě případů vůbec neodepsaly. Přesto se mi stáže nechtělo vzdávat a každý den jsem rozeslala o to víc e-mailů s mým životopisem a motivačním dopisem, až se mi konečně dostalo pozitivní zpětné vazby. Následoval pohovor, zaslání pár dalších informací a potvrzení Learning Agreementu.
Po vyřízení všech formalit jsem v září odjela na stáž do Sevilly, která se nachází v Andalusii. Stáž jsem absolvovala v cestovní kanceláři pro studenty. Moje role byla pomáhat s administrativou, ale také asistovat při různých akcích či dokonce výletech do zahraničí. V rámci mé stáže jsem byla například párkrát v Portugalsku, své narozeniny strávila v Gibraltaru a měla jsem možnost poznat spoustu měst v Andalusii jako například Cordobu, Cádiz či Malagu. Stáž mi pomohla získat znalosti o fungování cestovní kanceláře, ale především zkušenosti pobytu v zahraničí a také například zvýšené sebevědomí. Ačkoliv jsem mluvila anglicky, věděla jsem, že mám stále co zlepšovat a necítila jsem se tolik sebevědomě během konverzace. Po čase však zjistíte, že málokdo ze studentů má perfektní angličtinu a většina se potýká s podobným pocitem a případné chyby tak téměř každý velkoryse přejde. Na mojí stáži v cestovní kanceláři se mnou bylo dalších pár studentů z celé Evropy (z Litvy, Francie, Lotyšska, Itálie atd.), kteří byli skvělými společníky pro můj čas strávený v Seville. Ráda je vždy znovu uvidím.
Během posledních 2–3 měsíců stáže se mi opět vrátila myšlenka, jakým směrem se ubrat a co vlastně chci po stáži dělat. Zvažovala jsem různé scénáře, brouzdala na internetu a znovu začal kolotoč rozesílání CV, ať už přes LinkedIn nebo jiné internetové zdroje. Následně se mi ozvala firma z Barcelony, že obdrželi můj životopis a rádi by mě pozvali k přijímacímu řízení. To se skládalo z logického vstupního testu a pár kol rozhovorů. Po dvou týdnech mi oznámili, že by mi rádi nabídli pozici v jejich firmě. Později tak následovalo balení, loučení se Sevillou, opět vyřizování formalit a dokumentů a let do Barcelony, odkud článek momentálně píšu.
Španělsky se konečně už pár měsíců učím, ale nebudu lhát, v konverzaci s rodilým mluvčím se stále ztrácím, a tak občas jen pokyvováním hlavou předstírám, že rozumím. V práci si naštěstí vystačím zatím s angličtinou, protože se jedná o mezinárodní firmu. Moji zkušenost bych shrnula tak, že nadšení, chuť se věci učit a vytrvalost, kdy se člověk nemůže nechat znechutit při prvních odmítnutích, která k tomu neodmyslitelně patří, mohou mnohdy dohnat určité mezery a neznalosti. Stáž v Seville tak byla vstupní branou pro začátek mé nové životní kapitoly ve Španělsku.
Jako případný tip přidávám stránku, kde jsem moji stáž našla já: https://erasmusintern.org. Ačkoliv jsem kontaktovala spoustu organizací a firem, z této stránky se mi dostalo nejvíce zpětné vazby.